DACHSMAN a Lužické hory

Nejprve – proč DACHSMAN? (čteme tak, jak píšeme, nikoli dachšman) Věřte, že rodný jazyk máme v úctě a v jeho zbytečném nahrazování cizími jmény si nelibujeme. Jméno závodu jsme jednoznačně chtěli vztahovat k dominantě místa závodu, k Jezevčímu vrchu. Ale slovo jezevec se nám prostě do přijatelného názvu vtlačit nepodařilo. A v jazyce lidí, kteří v tomto kraji ještě před cirka 70 ti lety žili, se jezevec řekne „der DACHS“. A když k tomu přidáme MAN, modří už vědí, že vzniklé sousloví DACHSMAN bude určitě nějaký triatlon. Takže tak… Však vy si zvyknete : )

Lužické hory jsou krásné. A pro nás jsou bez přehánění srdeční záležitostí. Triatlonů se tu samozřejmě pár jezdí. Ale dlouho jsme cítili, že by si Lužky zasloužily ještě jeden opravdový triatlon navíc. Opravdový plnohodnotným plaváním a přírodními tratěmi.

Blízko obcí Kunratice, Mařeničky a Drnovec, jsme našli možná trochu opomíjený, ale opravdu krásný kousek země, pro triatlon v přírodě jako stvořený. Plocha Horního rybníku tu přímo svádí k rázným tempům jeho důstojné plavecké části…. Trať biku se nejprve průjezdem malebnými pastvinami zdát nenáročná, ale dvojí výjezd na Zelený vrch dokáže velmi přísně prověřit naše plíce a sílu v nohách. Po jeho zdolání postupně klesá loukami a starými úvozy a bohužel si v té rychlosti nevšimnete, že mezi Drnovcem a Kunraticemi právě míjíte tajemnou a krásnou Skalní kapli… Běh vede nejprve pěšinou mezi pastvinami, podél dvou křížků, kolem ohrady s frísáky a mírně stoupá lesní cestou. Míjí dva utajené, ale nádherné skalní reliéfy, a ještě před cílem si střihne smyčku trailem podél kaskádového potoka. To vše ve vás vyvolá myšlenku, jak pěkné by bylo, projít si tento kraj znovu, pomaleji…